Bowfield Leisure Class Schedule

MONDAY SCHEDULE

Spin (12+) 7:00-7:30
Location: Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Body Pump 9:45-10:30
Location: Studio 1
Class led by Claire


Body Attack (12+) 10:35-11:20
Location: Studio 1
Class led by Claire


Aqua Fit (12+) 11:15-12:00
Location: Pool
Class led by Janet


Hatha Yoga (12+) 12:45-14:00
Location: Studio 1
Class led by Janice


Kettlebells 17:30-18:15
Location: Studio 1
Class led by our Leisure Team


Shotokan Karate(5+) 18:30-19:30
Location: Function Hall
Class led by Billy


Body Pump 18:30-19:15
Location: Studio 1
Class led by Claire


Spin (12+) 18:15-19:00
Location: Spin Studio
Class led by our Leisure Team

TUESDAY SCHEDULE

Functional circuits 7:00-7:30
Location – Gym
Class led by our Leisure Team


Pilates (Advanced) (12+) 9:45-10:45
Location – Studio 1
Class led by Sheena


Functional circuits 10:00-10:30
Location Gym
Class led by our Leisure Team


Pilates(12+) 10:50-11:50
Location – Studio 1
Class led by Sheena


Barre Pilates 12:00-13:00
Location Studio 1
Class led by Margaret


Core Stability 17:30-18:15
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Spin (12+) 18:15-19:00
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Body Conditioning 18:30-19:30
Location – Studio 1
Class led by Alayna


Bootcamp 18:30-19:15
Location – Outdoors
Class led by our Leisure Team

WEDNESDAY SCHEDULE

Metabody (12+) 6:45-7:15
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Core Stability 9:45-10:30
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Wednesday Walkers (12+) 10:00-11:30
Location – Outdoors
Class led by our Leisure Team


Zumba (12+) 10:30-11:30
Location – Studio 1
Class led by Maureen


Aqua Fit 11:00-11:45
Location – Pool
Class led by Janet


Easy Circuits 14:00-15:00
Location – Studio 1
Class led by Louise


Bodypump 17:45-18:45
Location – Studio 1
Class led by Thomas


Metabody (12+) 18:50-19:20
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Spin (12+) 18:00-18:45
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Shotokan Karate (5+) 18:15-19:15
Location – Function Hall
Class led by Billy


Pilates (12+) 19:45-20:45
Location – Studio 1
Class led by Sheena

THURSDAY SCHEDULE

Spin 6:45-7:15
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Step/Pump 9:45-10:45
Location – Studio 1
Class led by Maureen


Functional Circuits 11:00-11:30
Location – Gym
Class led by our Leisure Team


Pilates(12+) 11:15-12:15
Location – Studio 1
Class led by Sheena


Boxer Circuits 17:45-18:45
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Spin(12+) 18:50:19:35
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Functional Circuits 19:00-19:30
Location – Gym
Class led by our Leisure Team


Hatha Yoga(12+) 19:30-21:00
Location – Studio 1
Class led by Janice

FRIDAY SCHEDULE

Metabody 7:00-7:30
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Body Attack (12+) 10:00-10:45
Location – Studio 1
Class led by Janet


Kettleblast 10:45-11:30
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Aqua Fit(12+) 11:00-11:45
Location – Pool
Class led by Janet


Circuits 17:30-18:30
Location – Studio 1
Class led by our Leisure Team


Spin(12+) 18:30-19:15
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team

SATURDAY SCHEDULE

Spin (12+) 9:00-9:45
Location – Spin Studio
Class led by our Leisure Team


Bootcamp 10:00-10:45
Location – Outdoors
Class led by our Leisure Team


Hatha Yoga(12+) 10:30-12:00
Location – Studio 1
Class led by Janice